Nijmegen 2019
Nijmegenin neljän päivän marssi järjestetään ensi kesänä jo 103. kerran. Tähän maailman suurimpaan marssitapahtumaan osallistuu vuosittain yli 40.000 marssijaa. Vuonna 2019 Nijmeginissä marssitaan 16.-20. heinäkuuta.
Suomesta Nijmegenissä on ollut marssijoita jo monena vuonna. Kesällä 2018 Suomi osallistui ensimmäistä kertaa virallisena delegaatiomaana, ja Puolustusvoimien satavuotisjuhlavuonna marssiin osallistui 164 suomalaista sotilasta. Ensi kesäksi tavoitellaan ainakin 200 sotilaan delegaatiota.
Joukkueet kootaan ja ilmoittautuminen hoidetaan Maanpuolustuskoulutusyhdistyksen sivujen kautta. Ilmoittautuminen on nyt avattu ja ilmoittautumisaikaa on 3.2.2019 saakka. Ilmoittaudu hakemalla MPK:n koulutuskalenterista “Nijmegen marssi 2019” (Huom: hakuaikaväli) tai suoraan täältä: https://www.mpk.fi/Koulutuskalenteri/Tutustu-tarkemmin/id/98079
Lisätietoja antaa Caspar von Walzel (caspar.vonwalzel@mpk.fi tai 050 353 4714)